Na czym polega ajurweda?
Medycyna ajurwedyjska wykorzystuje metody naturalnego leczenia. Zastosowanie znajduje tutaj m.in. ziołolecznictwo, zabiegi i masaże na ciało, oczyszczanie organizmu z toksyn i jego regeneracja. Obejmuje również odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, jogę, ćwiczenia oddechowe i medytację.
Filozofia ajurwedy ważne jest także leżące u jej podstaw przekonanie, że wszystko we wszechświecie jest ze sobą powiązane i współzależne, oraz że wszystko składa się z tych samych pięciu elementów (żywiołów) występujących w różnych proporcjach.
Ajurweda – koncepcja pięciu żywiołów
Zgodnie z ajurwedyjską filozofią cały wszechświat jest złożony z energii pięciu żywiołów – powietrza, ognia, wody, ziemi i przestrzeni. Są one najmniejszymi elementami materii. Cechy tych żywiołów określają wszystko, co znajduje się w otoczeniu, ciele czy w pożywieniu.
Ludzkie ciało również składa się z tych pięciu żywiołów. Łączą się one w różnych proporcjach, tworząc trzy energie nazywane doshami:
- vata – przewaga przestrzeni i powietrza,
- pitta – ogień,
- kapha – przewaga wody i ziemi.
Każdy człowiek posiada wszystkie te energie, jednak jedna jest zwykle dominująca, druga widoczna, a trzecia najmniej obecna. Taki wzorzec energii nazywa się prakriti i jest on obecny od chwili poczęcia oraz pozostaje niezmienny przez całe życie.
Ajurweda wywodzi się ze starożytnych Indii. Jest to starohinduska sztuka nie tylko leczenia, ale także zachowania pierwotnej równowagi organizmu – zdrowia. Nazwa składa się z dwóch sanskryckich słów – ajur (życie) i veda (nauka), a więc oznacza wiedzę o życiu.
Ajurweda to medyczno-metafizyczna wiedza o uzdrawianiu, często nazywana matką sztuki leczenia. Jednocześnie to także filozofia życia, której istotą jest dążenie człowieka do stanu równowagi. Pomaga zrozumieć siebie, a także otoczenie, w którym funkcjonujemy.
Ayurveda jest jednym z najstarszych systemów medycznych na świecie i nielicznych wśród systemów medycyny opracowanych w starożytnych czasach, które są powszechnie stosowane w czasach współczesnych. Znane na całym świecie inne tradycyjne systemy leczenia, takie jak medycyna chińska, medycyna tybetańska czy joga, mają wiele cech wspólnych z Ayurvedą.
Prowadzący: Dawid Suszczyk
Najbliższe terminy szkolenia:
- 16-17 września 2024
- 12-13 listopada
Czas trwania kursu: 15 h (2 dni)
Cena kurs grupowy:1000 zł
PROGRAM SZKOLENIA
Część teoretyczna i praktyczna:
- historia i filozofia Ajurwedy
- koncepcja krążenia energii w ciele ludzkim
- psychologiczny i duchowy aspekt terapii
- przeciwwskazania i wskazania do zabiegu
- przygotowanie do zabiegu
- techniki wykorzystywane w terapii ayurveda abhyanga
- praca z ciałem
- zasady i metodyka masażu
Po szkoleniu uczestnicy otrzymują:
- certyfikat w języku polskim i angielskim
- zaświadczenie o ukończeniu kursu
- materiały szkoleniowe
Zapisz się na ten kurs!
Zapisując się na masaż zgadzasz się z warunkami regulaminu szkoleń w Medical-School - regulamin